101. Rocznica Odrodzenia Wolnej Polski

 (link otworzy duże zdjęcie)

    Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Na stałe wpisane w kalendarz każdego patrioty. Jest wyrazem szacunku dla bohaterskich czynów przodków walczących w obronie ojczyzny. Odzyskanie niepodległości i powrót po latach zaborów wolnego państwa polskiego dla wszystkich Polaków jest wartością, którą doceniamy i szanujemy również na szczeblu lokalnym.

    W naszej Gminie uroczystości upamiętniające odrodzenie się Rzeczpospolitej w 1918 roku rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Podczas Eucharystii druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalmierzu wspomnieli zmarłych członków jednostki poprzez wyczytanie ich nazwisk oraz zapalenie symbolicznego światełka pamięci. W homilii o. Włodzimierz Durbas – przeor klasztoru i proboszcz parafii Obory, podkreślał znaczenie patriotyzmu oraz zaznaczył jak ważna jest przynależności narodowa. Odprawiono również krótkie okolicznościowe nabożeństwo żałobne za zmarłych strażaków.

    Delegacja Urzędu Gminy Chrostkowo oraz Rady Gminy wraz z Wójtem – Mariuszem Lorencem oraz Przewodniczącym Rady – Patrykiem Chojnickim po zakończonej modlitwie w Oborach udała się w miejsca pamięci znajdujące się: w Makówcu, Nietrzebie, Stalmierzu oraz na cmentarzu Parafialnym w Chrostkowie, aby złożyć symboliczne kwiaty i zapalić znicz dla poległych za wolność ojczyzny. Ostatnim punktem uroczystości była Msza Święta za Ojczyznę sprawowana w chrostkowskim kościele. Obecni z pocztami sztandarowymi strażacy ochotnicy z terenu gminy w wypominkach strażackich wspomnieli przodków i kolegów, którzy poprzedzili ich w drodze do wieczności.
Na zakończenie mszy świętej odmówiono akt zawierzenia Ojczyzny a także uroczyści odśpiewano
Te Deum, dziękując tym samym za 101 lat wolnej Polski.

Opublikowano: 18 listopada 2019 09:39

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1030

Gmina Chrostkowo

Realizacja: IDcom.pl