W rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

 (link otworzy duże zdjęcie)

   Wczoraj, 21 stycznia 2020 roku samorząd Gminy Chrostkowo w związku z przypadającą 22 stycznia 157. Rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego złożył kwiaty oraz zapalił symboliczny znicz w Nietrzebie oraz na grobie poległych powstańców z 1863 roku.

   Powstanie styczniowe to jeden z największych zrywów narodowych XIX wieku. Miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko carskiemu zaborcy. Tragiczne wydarzenia Powstania nie ominęły także Ziemi Dobrzyńskiej oraz jej mieszkańców. 22 kwietnia 1863 we wsi Nietrzeba (dzisiejsze Lubianki) rozegrała się przegrana bitwa z oddziałem carskim, w której zginęło 12 powstańców, których pochowano na cmentarzu parafialnym w Chrostkowie.  

   W Rocznice tego wielkiego narodowego manifestu walki o wolność po zakończonych Obradach XIV Sesji Rady Gminy Chrostkowo, radni na czele z przewodniczącym Patrykiem Chojnickim i Wójtem Mariuszem Lorencem udali się pod pomnik powstańców - na miejsce bitwy oraz cmentarz parafialny. Zapalono tam symboliczny znicz, złożono kwiaty oraz minutą ciszy i chwilą refleksji oddano hołd poległym za wolność ojczyzny.

Opublikowano: 22 stycznia 2020 14:01

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 766

Gmina Chrostkowo

Realizacja: IDcom.pl