Podziękowanie za plony

 (link otworzy duże zdjęcie)

   W minioną niedzielę, 30 sierpnia w Chrostkowie odbyło się gminno-parafialne święto plonów. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną miało ono o wiele skromniejszy charakter niż w latach ubiegłych.

   Tegoroczne uroczystości zostały znacznie ograniczone i skupiły się na Mszy Świętej Dziękczynnej w chrostkowskim kościele, której przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Krawczak, a homilię wygłosił ks. Radosław Zawadzki – prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Godności starostów tegorocznych dożynek piastowali Pani Dorota Jeziorska z sołectwa Makówiec oraz Pan Krzysztof Pipczyński z sołectwa Janiszewo. Lokalne władze samorządowe reprezentowali: Wójt Gminy Chrostkowo – Mariusz Lorenc wraz z Patrykiem Chojnickim – Przewodniczącym Rady Gminy Chrostkowo. Na uroczystościach była obecna również Pani Aneta Jędrzejewska – Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas uroczystej Eucharystii zostały pobłogosławione chleby, wieńce oraz inne płody ziemi i symbole żniwne. Tradycyjnie, jak to podczas dożynek każdy z uczestników został poczęstowany chlebem upieczonym z tegorocznych zbóż.

   Dożynki Gminno-Parafialne to od lat jedna z największych uroczystości w Gminie Chrostkowo. Mimo trwającej pandemii i zupełnie innym wymiarze tego święta nie zabrakło żniwnych symboli, dekoracji oraz wspólnego dziękczynienia za zbiory. Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, a zwłaszcza rolnikom za czynny udział w Mszy Świętej. Składamy również serdeczne podziękowania dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich za ich nieoceniony wkład i zaangażowanie, sołtysom, radnym, druhom strażakom, Dorocie i Ireneuszowi Meller z Chrostkowo oraz Katarzynie i Tomaszowi Witkowskim z Lubianek za podarowanie chleba. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się nam wspólnie świętować, dziękować oraz mimo trudnych warunków również krzewić staropolskie tradycje.

 

Opublikowano: 31 sierpnia 2020 11:47

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 346

Gmina Chrostkowo

Realizacja: IDcom.pl